Zaschnięcie tuszy HP zdarza się rzadko, jednak jest możliwe. Zasychają tusze HP z odsłoniętą głowicą i niezałożone do drukarki. Zdarza się też, że zaschną w drukarce, jeśli przez wiele dni nie będziemy nic drukować, szczególnie, gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka. Czy takie tusze są do uratowania? Najczęściej tak.
Zasycha głowica, a nie cały tusz
Warto pamiętać, że zawsze zasycha głowica, w której są mikroskopijne kanaliki, nie zaś cały tusz w pojemniku. Najczęściej więc takie tusze HP są do uratowania. Na początek zawsze warto uruchomić w drukarce opcję auto czyszczenia. Przy lekko zaschniętych tuszach powinno pomóc. Jeśli jednak to działanie nie przyniosło żadnych efektów, trzeba nad udrożnieniem głowicy tuszu HP trochę popracować.
Nie należy delikatnej powierzchni głowicy drukującej niczym przecierać, może to bowiem doprowadzić do jej zarysowania. Taka głowica drukująca może i będzie drożna, jednak wydruki mogą nie być idealnej jakości. Zacieki na wydrukach w takiej sytuacji są czymś normalnym i świadczą o zarysowaniu głowicy. Udrażnianie głowicy drukującej wykonuje się inaczej. Na początku trzeba zakupić płyn do udrożniania głowic drukujących. Dostępny jest w wielu sklepach komputerowych a także w firmach oferujących artykuły wyposażenia biur. Koszt takiego płynu nie przekracza kilkunastu złotych, wystarcza go na wielokrotne użycie.
Jak udrożnić głowice drukującą?
Na dno niewielkiego pojemnika trzeba nalać odrobinę płynu. Pojemnik się zabrudzi tuszem, więc najlepiej użyć czegoś, co można będzie bez żalu wyrzucić. Idealnie sprawdza się choćby zakrętka słoika. Na nalany płyn kładziemy kawałek ręcznika papierowego lub papieru toaletowego. Na niego zaś pojemnik na tusz, oczywiście głowicą do dołu. Aby płyn udrożniający dotarł do wszystkich zaschniętych miejsc, konieczne jest pozostawienie pojemnika na tusz w tym płynie co najmniej na kilka godzin. Najlepiej pozostawić go po prostu na całą noc. Później zaś wyjąć, delikatnie osuszyć z resztek płynu i założyć z powrotem do drukarki. Przed pierwszym wydrukiem można ponownie uruchomić opcję czyszczenia.
Podsumowując
Większość zaschniętych pojemników na tusz jest do uratowania. Nie należy więc od razu ich wyrzucać. Zakup nowych jest zawsze dużym wydatkiem, więc prościej udrożnić zaschnięte. Jeśli się to uda, warto robić wszystko, by ponownie nie zaschły. Wskazane jest – na przykład – wykonywanie co kilka dni choć jednego wydruku. W innym przypadku można mieć pewność, że zaschnięcie pojemnika powtórzy się jeszcze raz.
Więcej informacji znajdziesz na stronie tusze hp.
Comments are closed.