Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Czy wiedziałeś, co można zrobić z palmami?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Palmy w naszym rejonie geograficznym kojarzą się jedynie z pięknymi widokami i upragnionym odpoczynkiem na egzotycznej plaży. Obecnie jednak odwiedzając kolejne sklepy, trudno nie zauważyć, że oprócz tego, że są piękne, mają wiele innych zalet. Można je wykorzystywać na wiele różnych sposobów.

Co można z tego ugotować – zastosowanie w kuchni

Na wakacjach można często spotkać się z propozycją otwarcia kokosa, by można było wypić z niego wodę. Oprócz tego, że jest pyszna, przedstawia ona szereg właściwości poprawiających stan zdrowia, dlatego kupowanie nawet butelkowanej wody kokosowej już w Polsce jest dobrym pomysłem.

Wykorzystanie owoców kokosowych w kuchni na wodzie się nie kończy. Inne produkty, które powstają właśnie z tego egzotycznego drzewa to: popularny i polecany przez wielu olej kokosowy, mleczko kokosowe, czyli zbawienie dla kucharzy kuchni wegetariańskiej oraz znane wszystkim, wieńczące najpopularniejsze desery płatki kokosowe.

Meble i odstraszacze – czyli, jak można wykorzystywać części palmowe w naszych domach

Chociaż pierwszym skojarzeniem w większości przypadków będzie kokos, to największą część palmy stanowi przecież jej imponujący pień. Z drewna kokosowego po ścięciu palmy można stworzyć wiele rzeczy, które oryginalnie dopełnią wnętrza, jak na przykład meble: szafki i półki czy stoliki. Poza tym drewno kokosowe dzięki swojej charakterystyce jest często wykorzystywane przez miłośników rękodzieła. Idealnie nadaje się do tworzenia egzotycznej i efektownej biżuterii z „pazurem”.

Wracając do owoców spadających z palmy – okazuje się, że łupiny kokosów można wykorzystać przy odganianiu komarów. Dla tych owadów nie do wytrzymania jest odór, który wydziela się przy spalaniu łupiny kokosa. Jeśli z kolei nie chcemy palić pozostałości po kokosie – wystarczy porządnie ją wydrążyć i wysuszyć. Może wtedy służyć jako dekoracja i jednocześnie miejsce przechowywania drobnostek.

Jak jeszcze można wykorzystać palmę?

Ekologiczne podejście każe nam jako ludzkości na znajdowanie sposobów wykorzystania każdego dostępnego zasobu. Przykładowo liście palmowe można wykorzystać przy pleceniu koszy oraz różnorodnych mat, podobnych do bambusowych. Same w sobie są też świetną dekoracją na co dzień i przy większych okazjach, jak tematyczne urodziny lub nawet wesele w klimacie boho.

Jakby jeszcze mało było zastosowań, to wykorzystywane są również korzenie palm kokosowych. Badania przemysłu farmakologicznego pozwoliły na stwierdzenie, iż korzenie mogą być składnikami leków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.