Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Jak dobrać do stóp buty SPD?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Buty SPD, czyli specjalistyczne zatrzaskowe buty kolarskie, w ostatnim czasie stały się tak bardzo popularne, że zaczęli po nie sięgać nawet początkujący i amatorscy kolarze. Okazuje się, że i oni mogą na nich skorzystać. O ile oczywiście takie buty rowerowe SPD zostaną przez nich dobrze wybrane, czyli idealnie dopasowane do stóp.

Jak to właściwie działa?

Tego akurat wypadałoby się dowiedzieć jeszcze przed wydaniem tych kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych na nowoczesny model obuwia. SPD to nic innego jak system zatrzaskowy, wykorzystywany w rowerach górskich. Tworzą go specjalne bloki, które przymocowuje się do podeszwy buta, oraz mechanizm zapewniający im prawidłowe działanie.

Za sprawą tych dwóch prostych elementów stopy są na stałe przymocowywane do pedałów, co wpływa bezpośrednio na komfort i ogólną jakość jazdy. Rowerzysta staje się wręcz taką jednością ze swoim rowerem. To pozwala mu natomiast osiągać dużo większe prędkości przy jednoczesnym poczuciu wyższego bezpieczeństwa.

Podstawa obuwia, czyli podeszwa

Skoro więc to na podeszwę butów rowerowych SPD mają trafić specjalistyczne bloki, to ona w tych butach będzie odgrywać kluczową rolę. Z całą pewnością wypadałoby ją sprawdzić. Na rynku występują różne modele butów SPD, a ich podeszwy mają różne typy twardości. Osoby, które po raz pierwszy w życiu będą mieć z nimi do czynienia, powinny sięgnąć po coś jak najbardziej elastycznego.

Z kolei osoby zaawansowane i obyte z systemem SPD śmiało mogą sobie pozwolić na zakup butów o znacznie twardszej, a wręcz sztywnej podeszwy. Jest na też absolutnie niezbędna w przypadku kupowania butów szosowych. Akurat one nie mogą zawierać podeszwy miękkiej czy nawet trochę elastycznej, bo w takim wariancie nie byłyby w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji.

Prawidłowa metoda mierzenia obuwia

Ważne jest też to, aby do zakupu butów rowerowych SPD i ogólnie rzecz biorąc do ich przymiarek odpowiednio się przygotować. Trzeba wiedzieć oczywiście, czego chce się szukać i znać swoje wymagania względem twardości i elastyczności podeszwy. To jednak nie wszystko. Aby przymiarki przyniosły optymalny rezultat, warto też zabrać na nie ze sobą… grubszą skarpetę!

Buty rowerowe SPD rzeczywiście za każdym razem powinny być mierzone na taką grubszą skarpetę albo dwie cieńsze skarpetki. Będą one imitować wielkość stopy po dłuższej przejażdżce. Osoby początkujące czasem bowiem nie zdają sobie sprawy z tego, że wskutek intensywnego wysiłku stopy puchną, a to sprawia, że po godzinnej przejażdżce mogą wyraźnie zwiększyć swój rozmiar.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Comments are closed.