Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Podpowiadamy, jak wybrać dobre okna do swojego domu

Pinterest LinkedIn Tumblr

Okna są niezwykle ważnym elementem każdego budynku. Pełnią one wiele funkcji – wpuszczają do wnętrz światło słoneczne, są elementem izolującym nas od świata zewnętrznego, są barierą dla ogrzanego powietrza i chłodnych podmuchów z zewnątrz, wpływają na estetykę fasady budynku i wnętrz… Wybierając okna do swojego domu czy mieszkania, należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jak wybrać dobre okna na lata!

Jak wybrać dobre okna? Zacznij od Uw

Zastanawiasz się, jak wybrać dobre okna? Zacznij od podstaw, czyli zapoznania się z podstawowymi parametrami technicznymi. Najważniejszym parametrem określającym jakość okna jest Uw, czyli czynnik określający, ile ciepła ulatnia się przez stolarkę okienną. Zasada jest prosta – im parametr Uw jest niższy, tym okno jest szczelniejsze. Najbardziej szczelne są modele pasywne, dla których wartość współczynnika jest niższa niż  0,8 W/m²K.

Dźwiękoszczelność

Mieszkasz w bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy albo torów kolejowych? Dźwięki dochodzące z zewnątrz nie będą zakłócały Twojego snu, jeśli wybierzesz okna o wysokiej dźwiękoszczelności. Izolacyjność akustyczna okien określona jest współczynnikiem Rw. Dla standardowych okien wartość Rw wynosi około 30dB. W przypadku modeli o najwyższym poziomie redukcji hałasu Rw może wynieść nawet 45 dB.

Estetyka

Pamiętaj o tym, że okna, a przede wszystkim rodzaj ram, wpływają na estetykę budynku  i wnętrz. Producenci oferują obecnie szeroki wybór ciekawych modeli wykonanych z PCV, aluminium, drewna oraz drewna i aluminium. Obecnie największą popularnością cieszą się przeszklenia osadzone w cienkich profilach z aluminium oraz drewna.

 

 

Comments are closed.