Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Opony letnie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Trendy, moda, sezonowość, te aspekty dotyczą szerokiej gamy produktów oferowanych na różnych rynkach. Nie inaczej jest na rynku opon, na którym można wyróżnić ogumienie sezonowe z podziałem na opony letnie oraz na opony zimowe. W sprzedaży są również opony całoroczne, które stanowią alternatywę dla konwencjonalnego rozwiązania kompletów przeznaczonych określonym porom roku. Oferta sklepu internetowego oponyprzez.net posiada wszystkie z wymienionych rodzajów opon. Na stronie można złożyć zamówienie online na opony letnie, a także wiele innych.

Kiedy założyć opony letnie?

Termin zmiany opon sezonowych nie jest jednoznacznie narzucony. Zmiana kompletu na opony letnie bądź opony zimowe to czysto subiektywna kwestia, zależna całkowicie od preferencji kierowcy. Polskie prawo nie wymaga od kierujący pojazdy zmiany opon. Mimo to każdy odpowiedzialny posiadacz uprawnień do uczestniczenia w ruchu drogowy, powinien takich zmian dokonywać.

Opony letnie najlepiej zakładać gdy temperatura na termometrze wskazuje powyżej 7 stopni Celcujsza. Gdy opady śniegu zmienią się w opady deszczu, a mrozy odpuszczą na dobre, to znak, że najwyższa pora zmienić opony na opony letnie.

Według badań statystycznych ponad 92% kierowców zmienia opony w ciągu roku i użytkuje opony letnie w lecie, a zimowe zimą. Dane te wskazują, że większość kierowców jeżdżących po polskich drogach jest świadoma zalet wynikających z jazdy na oponach dostosowanych do warunków atmosferycznych, czyli oponach sezonowych.

Opony letnie czy opony całoroczne?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie i jak zwykle w takich przypadkach, brzmi „to zależy”. To zależy od tego w jakich warunkach i jak często są używane opony letnie bądź całoroczne. Oba typy opon świetnie spełniają swoją rolę, jednak występują między nimi różnice, które nie każdemu kierowcy mogą odpowiadać.

Opony letnie przede wszystkim są przeznaczone dla kierowców, którzy regularnie pokonują duże dystanse. Opony letnie zapewnią lepsze hamowanie, lepszą obsługę i trakcji a także wyższy poziom komfortu, i mniejszy hałas. Jeśli jednak z samochodu korzystasz sporadycznie i stawiasz na krótkie przebiegi, a Twój styl jazdy jest spokojny, preferujesz jazdę w miejskich warunkach, powinieneś przemyśleć zakup opon całorocznych.

Opony letnie i ich rodzaje

Opony letnie można podzielić na kilka podgrup ze względu na konstrukcje bieżnika

  • Opony symetryczne – opony letnie symetryczne to najmniej zaawansowany rodzaj bieżnika. Ogumienie letnie z bieżnikiem symetrycznym stosowane jest najczęściej w samochodach miejskich, kompaktowych o niedużej mocy.
  • Opony asymetryczne – Opony letnie asymetryczne są inaczej po zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Pierwsza odpowiedzialna jest za przyczepność, a druga za odprowadzenie wody.
  • Opony kierunkowe – opony letnie kierunkowe charakteryzują się bieżnikiem ułożonym w literę V lub tak zwaną “jodełkę”.

Comments are closed.