Ad
Ad
Ad
Zdrowie i uroda

Usuwanie zmian skórnych – zadanie dla lasera

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zmiany skórne, takie jak pieprzyki i znamiona, jednym przeszkadzają, a innym dodają urody. Zawsze warto je monitorować ze względów zdrowotnych i w razie wystąpienia niepokojących objawów, zgłosić się do lekarza. Usuwanie zmian skórnych możliwe jest również ze względów estetycznych. W tym przypadku najlepiej sprawdza się laser, dzięki któremu procedura jest bezkrwawa, a po znamieniu nie pozostaje blizna. Co warto wiedzieć na temat laserowego usuwania zmian skórnych?

Dlaczego należy kontrolować zmiany skórne?

Chociaż posiadanie pieprzyków i znamion na skórze jest czymś naturalnym i większość z nich to łagodne zmiany skórne, warto je bacznie obserwować i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Objawy raka skóry są niepozorne, a wczesne jego wykrycie i usunięcie daje duże szanse na całkowite wyzdrowienie. Dermatolodzy zwracają uwagę na kilka cech, które powinny nas zaniepokoić:

  • zmiana koloru znamienia,
  • nieregularny kształt,
  • ponad 6 mm średnicy,
  • swędzenie lub krwawienie podejrzanej zmiany.

Powyższe cechy mogą wskazywać na złośliwy charakter zmiany skórnej. Nawet jeśli pieprzyk lub znamię nie wygląda podejrzanie, warto rozważyć jego usunięcie, jeśli np. narażony jest na otarcia lub zahacza o biżuterię.

Usuwanie zmian skórnych – kiedy sprawdzi się laser?

Laseroterapia to najlepsza metoda usuwania zmian skórnych, które mają łagodny charakter, takich jak: 

  • włókniaki, 
  • kaszaki, 
  • kurzajki, 
  • niektóre pieprzyki, 
  • piegi, 
  • plamy soczewicowate, 
  • brodawki łojotokowe, 
  • przebarwienia polekowe, 
  • naczyniaki rubinowe. 

O tym, czy dane znamię można usunąć przy pomocy lasera, powinien zdecydować lekarz podczas konsultacji. Używa on dermatoskopu, aby bliżej przyjrzeć się niepokojącej zmianie skórnej. Przyrząd ten umożliwia bowiem powiększenie zmiany i uwidocznienie jej szczegółów. Jeśli znamię nie wygląda podejrzanie, a u pacjenta nie występują przeciwwskazania, można wykonać laserowe usuwanie zmian skórnych – wyjaśniają specjaliści z katowickiej Kliniki Miracki. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, bezpieczniejszą opcją jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmiany z pewnym marginesem zdrowej tkanki oraz umożliwia przeprowadzenie badania histopatologicznego.

Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych?

Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest przez lekarza. Zabieg nie wymaga znieczulenia, chociaż dla komfortu pacjenta można zastosować krem znieczulający lub zastrzyk z lidokainy. Lekarz dobiera odpowiednie parametry lasera do charakteru usuwanej zmiany skórnej. Następnie wykonuje serię „strzałów” wprost w niechcianą strukturę.

Do usuwania zmian skórnych służą lasery frakcyjne, które emitują wiązkę światła doskonale pochłanianą przez wodę. W zetknięciu z chorobowo zmienioną tkanką energia laserowa prowadzi do jej odparowania. Zjawisko to nazywane jest ablacją. Ze względu na koagulacyjne właściwości lasera naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się w okolicy zmiany skórnej zostają szczelnie zamknięte, dzięki czemu zabieg ten zyskał miano bezkrwawego.

Kolejnego dnia po zabiegu, w miejscu oddziaływania lasera na tkankę, powstaje powierzchniowy strupek, który znika po okresie 3-4 tygodni. Ślad po usuniętym pieprzyku szybko staje się niewidoczny – w większości przypadków brak jest blizny, a jeśli się ona pojawia, to jest praktycznie niewidoczna. Czas trwania zabiegu to zazwyczaj kilka minut. Co ciekawe, zwykle wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się znamienia raz na zawsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

 

Comments are closed.

zobacz zobacz wiecje zobacz