Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Co warto wiedzieć o wegetarianizmie?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Moda na dietę wegetariańską panuje od wielu lat. Obecnie większość ludzi decyduje się na taki sposób żywienia głównie ze względów etycznych, ale też w ramach ochrony klimatu. Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla wszystkich? Co warto o niej wiedzieć?

Dieta wegetariańska – czy jest odpowiednia dla każdego?

O wegetarianizmie mówi się w Polsce od wielu dekad, jednak dopiero dzisiaj osoby preferujące ten rodzaj diety mogą korzystać z prawdziwego bogactwa produktów, dostępnych zarówno w sklepach warzywnych, jak i marketach. Dieta wegetariańska zakłada całkowitą rezygnację z produktów odzwierzęcych, czyli głównie mięsa. Możliwe jest również stosowanie diety wegańskiej, w której wykluczone jest również mleko, jaja. Dieta wegetariańska uważana jest za zdrową, lekką, ale również wymagająca odpowiedniej wiedzy, by organizm stale miał dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Do najważniejszych zagadnień należy kwestia białka – większość ludzi pokrywa dzienne zapotrzebowanie białka poprzez jedzenie mięsa. W przypadku wegetarian konieczne jest wybranie białka roślinnego, które znaleźć można przede wszystkim w roślinach strączkowych, ale również w awokado. Uzupełnieniem dla diety wegetariańskiej mogą być produkty dostępne w dużych marketach – są to produkty sojowe lub roślinne, odpowiednio przyprawione i gotowe do tworzenia konkretnych potraw.

Gotowanie w duchu zero waste

Moda na zero waste przywędrowała do polski już kilka lat temu. Jest to metoda na użytkowanie jak największej częściej warzyw i owoców – w praktyce więc chodzi o wykorzystywanie zarówno bulw, korzeni, części naziemnych (naci, łodyg). Przepis na kluski śląskie z pesto zero waste to propozycja, która idealnie wpisuje się w ten trend. W przepisie tym pesto tworzone jest z naci marchewki oraz z łodyg rzodkiewki. Warto wiedzieć, że wiele innych warzyw posiada jadalne łodygi (np. brokuł, kalafior). Dzięki modzie na zero waste zdecydowanie mniej jedzenia wyrzucimy!

 

 

Comments are closed.